Melioratsiya Davlat dasturi doirasida Jamg‘arma hisobidan 2015 yilning III-chorak yakunida meliorativ ob‘ektlarda amalga oshirilgan ishlari to‘g‘risida MA‘LUMOT
2015-12-21
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013 yil 19 apreldagi “2013-2017 yillar davrida sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash va suv resurslaridan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi №PQ-1958 sonli qarorlari ijrosini ta‘minlash maqsadida, 2015 yil III-chorak yakunida Jamg‘armani boshqarish departamenti tomonidan meliorativ tadbirlarni amalga oshirishga tizimli va kompleks yondoshishni ta‘minlash bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, 2015 yilga rejalashtirilgan meliorativ tadbirlarni bajarish maqsadida jami 350,4 mlrd. so‘m, shundan 149,8 mlrd. so‘m qurilish va rekonstruktsiya ob‘ektlarida, 164,0 mlrd.so‘m ta‘mirlash-tiklash ob‘ektlarida ishlarini bajarishga, 31,6 mlrd. so‘m melioratsiya va suv xo‘jaligi ishlariga ixtisoslashtirilgan pudrat va ekspluatatsiya korxonalarining moddiy texnik bazasini mustahkamlash maqsadlariga, 2,0 mlrd. so‘m tomchilatib sug‘orish ishlarini joriy etish ishlariga va 3,0 mlrd.so‘m buyurtmachining boshqa harajatlari uchun ajratilgan .
2015 yilga belgilangan tadbirlarni amalga oshirilishi natijasida respublika bo‘yicha 284,4 ming gektardan ziyodroq maydonning meliorativ holati yaxshilanishi kutilmoqda.
Meliorativ tadbirlarning sifatini nazorat qilish va ta‘minlash maqsadida buyurtmachi va loyihachi tashkilotlar, nazorat organlari hamda ekspluatatsion tashkilotlarlardan tashqari meliorativ ishlarni bajarish va qabul qilishda suv iste‘molchilar uyushmasi xodimlari va fermer xo‘jaliklari jalb etilgan.
Meliorativ ob‘ektlarni rekonstruktsiya qilish va qurish ishlari bo‘yicha:
Dasturga ko‘ra Departament buyurtmachi sifatida 2015 yilda jami 149 ta ob‘ektda rekonstruktsiya qilish va qurish ishlari olib borilishi rejalashtirilgan bo‘lib, shundan 43 tasi yildan-yilga o‘tuvchi, 106 tasi yangidan boshlanadigan ob‘ektlardir.
Ushbu loyihalar doirasida 760,6 km ochiq va 283,1 km uzunlikda yopiq-yotiq drenaj tarmoqlarini, 6 dona meliorativ nasos stantsiyalarini, 169 dona vertikal drenaj quduqlarini, 1081 dona meliorativ kuzatuv quduqlarini, 2,7 km. uzunlikda inspektorlik yuli va 44 dona gidrotexnik inshootlarni qurish va qayta qurish ishlarini amalga oshirish rejalashtirilgan .
Joriy yilning III-chorak yakuni bilan yangidan boshlanuvchi 106 ta loyihalarning barchasi bo‘yicha loyiha-smeta xujjatlari ishlab chiqilib, ekspertiza organlarining ijobiy xulosalari olingan hamda tender tanlov savdolari natijalariga ko‘ra bosh pudrat tashkilotlar aniqlangan.
Bugungi kunda 149 ta ob‘ektda qurilish montaj ishlari olib borilmoqda.
2015 yilning III-chorak yakuni bilan meliorativ ob‘ektlarda kollektor tarmoqlarini qurish va qayta qurish ishlari rejasi 672,7 km bo‘lib, amalda kollektorlarni qurish va rekonstruktsiya qilish 733,4 km (109%), 2 dona meliorativ nasos stantsiyasi, 96 dona meliorativ tik quduqlar, 684 dona kuzatuv qudug‘i, 29 dona yirik gidrotexnik inshoot va 218,8 km uzunlikda yopiq-yotiq drenaj tarmog‘i qurib bitkazilib, 108,5 mlrd.so‘mlik ishlar amalga oshirilgan bo‘lib, shu jumladan qurilish-montaj ishlari 107,4 mlrd.so‘mni tashkil etib, reja ko‘rsatkichi 101% ga bajarildi.
O‘sish ko‘rsatgichi o‘tgan yilga (80,7 mlrd.so‘m) nisbatan 133 foizga oshgan.
Meliorativ ob‘ektlarni rekonstruktsiya qilish va qurish ishlari uchun 131,0 mlrd. so‘m miqdorida mablag‘ moliyalashtirildi.
Ushbu ishlarni bajarishga 459 dona mashina va mexanizmlar jalb etilgan.
Bugungi kunda manzilli ro‘yxatga kiritilgan 149 ta meliorativ ob‘ektlardan 43 tasida qurilish ishlari tugallanib, Davlat va ishchi qabul komissiyasi dalolatnomalari rasmiylashtirilmoqda.
Meliorativ ob‘ektlarida tizimli ta‘mirlash-tiklash ishlari bo‘yicha:
Dasturga ko‘ra meliorativ ob‘ektlarda tizimli ta‘mirlash-tiklash ishlari bo‘yicha 2015 yilda jami 225 ta ob‘ektda olib borilishi rejalashtirilgan bo‘lib, shundan 80 tasi yildan-yilga o‘tuvchi, 145 tasi yangidan boshlanuvchi ob‘ektlardir.
Ushbu loyihalar doirasida 12109,3 km ochiq va 770,5 km yopiq-yotiq kollektor drenaj tarmoqlari, 388 dona vertikal drenaj quduqlari, 13 dona meliorativ nasos agregatlari, 1070 dona kuzatuv quduqlari, 1538 dona gidrotexnik inshootlarda ta‘mirlash-tiklash ishlarini amalga oshirish rejalashtirilgan .
2015 yilning III-choragida 11926,8 km ochiq va 330,5 km yopiq-yotiq kollektor drenaj tarmoqlari, 347 dona vertikal drenaj quduqlari, 13 dona meliorativ nasos agregatlari, 871 ta kuzatuv quduqlari va 1393 dona boshqa meliorativ inshootlar ta‘mirlanib tiklandi. Jami 128,6 mlrd.so‘m mablag‘ o‘zlashtrilgan bo‘lib, reja ko‘rsatkichi 105% ga bajarildi.
O‘sish ko‘rsatgichi o‘tgan yilga nisbatan 150 foizga oshgan.
Meliorativ ob‘ektlarda ta‘mirlash-tiklash ishlarini moliyalashtirish uchun 106,7 mlrd.so‘m mablag‘ yo‘naltirildi.

ИНФОРМАЦИЯ о реализации Государственной программы за счет средств Фонда мелиоративного улучшения орошаемых земель в III-квартале 2015 года
2015-12-21
Департаментом по управлению Фондом мелиоративного улучшения орошаемых земель в течение III-квартала 2015 года проведена определенная работа по обеспечению исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2013 года № ПП-1958 в части обеспечение комплексного и системного подхода осуществления мелиоративных мероприятий.
В 2015 года на мелиоративные мероприятия выделено средств в размере 350,4 млрд. сум, в том числе, на строительство и реконструкцию - 149,8 млрд. сум, на ремонтно-восстановительные работы - 164,0 млрд. сум, на приобретение мелиоративной техники и оборудования – 31,6 млрд. сум, внедрение капельного орошения – 2,0 млрд.сум и 3,0 млрд.сум на содержание Департамента по управлению Фондом .
В результате проведения мелиоративных мероприятий, ожидается улучшение мелиоративного состояния свыше 284,4 тыс. га орошаемых земель.
В целях обеспечения контроля качества осуществляемого заказчиками, проектными организациями, органами надзора и эксплуатирующими организациями при выполнение мелиоративных работ и приемки, завершенных строительством объектов, привлекаются представители АВП и фермерских хозяйств.
Строительство и реконструкция мелиоративных объектов
Департамент в 2015 году выступает в качестве заказчика по 149 проектам строительства и реконструкции мелиоративных объектов, в том числе 43 переходящих и 106 вновь начинаемых объектов.
В 2015 году планируется осуществление подрядных работ по строительству и реконструкции мелиоративных объектов на сумму 149,8 млрд. сум, в том числе: 760,6 км открытых, а также 283,1 км закрытых коллекторно-дренажных сетей, 6 мелиоративных насосных станций, 169 шт. скважин вертикального дренажа, 44 шт. гидротехнических сооружений, 2,7 км инспекторской дороги и 1081 шт. мелиоративных наблюдательных скважин.
По итогам III-квартала по всем 106 вновь начинаемым объектам разработаны проектно-сметные документации и получены положительные заключения органов экспертизы, проведены тендерные торги и определены подрядные организации.
В настоящее время по 149 объектам осуществляются строительно-монтажные работы.
При предусмотренном по графику выполнения работ плане 672,7 км, осуществлена реконструкция и строительство коллекторно-дренажной сети мощностью 733,4 км (109%), реконструкция и строительство 2 шт. мелиоративных насосных станции, 96 шт. скважин вертикального дренажа, 684 шт. наблюдательных скважин, 29 шт. гидротехнического сооружения и 218,8 км закрытой коллекторно-дренажной сетей. В целом, на объектах строительства и реконструкции освоение капитальных вложений составило 108,5 млрд.сум, том числе строительно-монтажные работы - 107,4 млрд.сум. или 101 % к прогнозу года.
Рост против показателей к соответствующему периоду прошлого года (80,7 млрд.сум) составил 133%.
Работы по строительству и реконструкции мелиоративных объектов профинансированы на сумму 131,0 млрд. сум.
Для выполнения этих работ было привлечено свыше 459 механизмов.
На сегодняшний день по 43 объектам завершены строительно-монтажные работы, ведется оформления актов государственных и рабочих комиссий.
Ремонтно-восстановительные работы на мелиоративных объектах
Ремонтно-восстановительные работы на мелиоративных объектах, осуществляются на основе системных проектов, разработанных по мелиоративным системам, включающие, в том числе ремонтные работы на гидротехнических сооружениях, расположенных в зоне обслуживания коллекторов.
В 2015 году, ремонтно-восстановительные работы осуществляются на 225 приоритетных мелиоративных объектах, в том числе 145 вновь начинаемых и 80 переходящих объектах. Предусмотрено выполнение ремонтно-восстановительных работ на мелиоративных объектах на сумму 156,0 млрд. сум, в том числе: 12109,3 км открытых а также 770,5 км закрытых коллекторно-дренажных сетей, 388 шт. скважин вертикального дренажа, 13 мелиоративных насосных агрегатов, 1070 шт. наблюдательных скважин и 1538 шт. гидротехнических сооружений .
В отчетный период выполнено ремонтно-восстановительные работы на 11926,8 км. открытой и 330,5 км. закрытой коллекторно-дренажных сетях, 347 шт. скважин вертикального дренажа, 13 шт. мелиоративных насосных станциях, 871 шт. наблюдательных скважинах и 1393 шт. гидротехнических сооружениях.