Muhim vazifalar tahlili
Sirdaryoda 2016-yilning birinchi yarmida viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va joriy yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Viloyat hokimi O.Ashurmatov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimizning mamlakatimizni 2015-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining majlisidagi ma’ruzasidan kelib chiqib, viloyatni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan ishlar samarasi muhokama qilindi.
Hisobot davrida viloyatda yalpi hududiy mahsulot 8 foiz o‘sishiga erishildi. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 9,8, iste’mol tovarlari 8,4, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish 5,5, asosiy kapitalga investitsiya kiritish 6,1, qurilish ishlari 7,5, chakana savdo aylanmasi 10,3, xizmatlar hajmi 14,7 foizga oshdi. Aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot hajmi 1,7 million so‘mni tashkil etdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 5,6 foiz ko‘pdir.
Yangi ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligini ta’minlash dasturi doirasida 14 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish hisobiga 11 ming 500 yangi ish o‘rni tashkil etildi.
Viloyatda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishda xorijiy investitsiya ishtirokidagi qo‘shma korxonalar hissasi tobora ortib bormoqda. Joriy yilning birinchi yarmida xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi qo‘shma korxonalar soni 68 taga yetdi. Bu yo‘nalishda 70,2 milliard so‘mlik 87 loyiha amalga oshirildi.
Hisobot davrida tijorat banklari tomonidan 38 loyihaga 29,6 milliard so‘mlik kredit ajratildi. 2016-2020-yillarda xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturi bo‘yicha 1 ming 126 xizmat ko‘rsatish shoxobchasi tashkil etish belgilangan bo‘lib, birinchi yarim yillikda 763 shoxobcha ishga tushirildi va 2 ming 108 yangi ish o‘rni yaratildi.
Viloyatning eksport salohiyatini oshirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Hisobot davrida 5 yangi korxonaning eksportga jalb qilinishi hisobidan 16 million dollarlik qadoqlangan pista, trikotaj hamda mosh, loviya, pomidor, ko‘katlar, karam va boshqa qishloq xo‘jalik mahsulotlari eksporti yo‘lga qo‘yildi.
Yig‘ilishda erishilgan yutuqlar bilan birga, yo‘l qo‘yilayotgan ayrim kamchiliklar tanqid qilindi. Iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy muassasalarni kuz-qish davrida barqaror ishlashga hozirlash hamda 2016-2020 yillarda iqtisodiyotni yanada isloh qilish, tarkibiy o‘zgartirish va diversifikatsiyalash dasturini amalga oshirish bo‘yicha tizimli ishlarni tashkil etish yuzasidan tegishli vazifalar belgilab olindi.
Sirdaryo viloyati faollari yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

В Сырдарье состоялось собрание актива, посвященное итогам социально-экономического развития области в первом полугодии 2016 года и важнейшим приоритетным задачам экономической программы на текущий год.
На собрании, которое вел хоким области О.Ашурматов, были обсуждены результаты проведенной работы по социально-экономическому развитию области в 2016 году в соответствии с задачами, определенными в докладе Президента нашей страны на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год.
За отчетный период в области достигнут рост валового регионального продукта на 8 процентов. Объем производства промышленной продукции увеличился на 9,8 процента, потребительских товаров – на 8,4, сельскохозяйственной продукции – на 5,5, введения инвестиций в основной капитал – на 6,1, строительных работ – на 7,5, розничного торгового оборота – на 10,3, услуг – на 14,7 процента. Объем валового регионального продукта на душу населения составил 1,7 миллиона сумов. Это по сравнению с аналогичным периодом прошлого года больше на 5,6 процента.
В рамках Программы создания рабочих мест и обеспечения занятости населения было создано более 14 тысяч новых рабочих мест. За счет развития малого бизнеса и частного предпринимательства создано 11500 новых рабочих мест.
В области в производстве промышленных товаров растет доля совместных предприятий с участием иностранных инвестиций. В первой половине этого года количество совместных предприятий с участием иностранных инвестиций составило 68 единиц. В этом направлении реализовано 87 проектов на 70,2 миллиарда сумов.
За отчетный период коммерческими банками выделено на 38 проектов 29,6 миллиарда сумов кредитов. В соответствии с программой развития сферы услуг на 2016-2020 годы предусмотрено создание 1126 пунктов услуг, в первом полугодии задействованы 763 пункта и создано 2108 новых рабочих мест.
Уделяется особое внимание и повышению экспортного потенциала области. В отчетный период за счет привлечения к экспорту 5 новых предприятий налажено экспортирование фасованных семечек, трикотажа, маша, бобов, томатов, зелени, капусты и другой сельскохозяйственной продукции на 16 миллионов долларов.
На собрании вместе с достигнутыми успехами были проанализированы и допущенные недостатки. Намечены соответствующие задачи по подготовке отраслей экономики и социальных учреждений к бесперебойной работе в осенне-зимний период и реализации программы по дальнейшему реформированию, структурному преобразованию и диверсификации экономики на 2016-2020 годы.
На собрании актива Сырдарьинской области выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан У.Розукулов.