13 nafar bola Germaniyada davolanib qaytdi
“Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturiga muvofiq bolalarni mamlakatimiz va xorijiy klinikalar hamda tibbiyot markazlarida sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish bo‘yicha tibbiyot dasturlarini amalga oshirmoqda.
“Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi va “Friendsdorf International” xalqaro tashkiloti ko‘magida Germaniyaga yuborilgan 13 bola davolanib yurtimizga qaytdi.
Ta’kidlash kerakki, fondning “Friendsdorf International” xalqaro tashkiloti bilan hamkorligi samarasida 2002-2016-yillarda 320 dan ziyod o‘zbekistonlik bolaga Germaniya klinikalarida zarur tibbiy yordam ko‘rsatildi. 2016-yilda “Tekis oyoqlar” loyihasi doirasida tug‘ma ortoped xastaliklari bilan kasallangan 15 yoshgacha bo‘lgan 128 bola operatsiya qilindi.
O‘z salomatligini tiklab yurtimizga qaytib kelgan bolalar orasida Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanidan Malika G‘olibova ham bor. U to‘rt yoshida baxtsiz hodisa tufayli jiddiy kuygan. Poytaxtimiz klinikalarida teri ko‘chirish bo‘yicha bir necha bor operatsiya qilindi. Yil davomida Germaniya klinikalari shifokorlari ham qizchani sog‘lomlashtirishga yordam berdi.
– Qizimning sog‘ayib ketishi O‘zbekiston va Germaniya shifokorlarining birgalikdagi mehnati, shuningdek, davlatimizning har bir bolaga ko‘rsatayotgan doimiy e’tibori va g‘amxo‘rligi samarasidir, – deydi Malikaning otasi Vohid Omonov. – Farzandlarimizni sog‘lomlashtirish borasida amalga oshirilayotgan ezgu ishlar uchun davlatimiz rahbaridan minnatdormiz.

Сотрудничество во имя здоровья детей
В соответствии с Государственной программой “Год здоровой матери и ребенка” международный неправительственный благотворительный фонд «Соглом авлод учун» продолжает реализацию медицинских программ по оказанию содействия в оздоровлении детей в клиниках и медицинских центрах нашей страны и за рубежом.
Тринадцать юных узбекистанцев, отправленных в Германию при содействии фонда, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан и международной организации "Friedensdorf International" (Германия), прошли курс лечения и вернулись домой.
Следует отметить, что в результате сотрудничества фонда с международной организацией «Friedensdorf International» за период 2002-2016 годов более 320 детей из Узбекистана получили необходимую медицинскую помощь в клиниках Германии. В рамках проекта «Стройные ножки» только с начала этого года было прооперировано 128 детей в возрасте до 15 лет с врожденными ортопедическими заболеваниями.
Успешно прошли курсы оздоровления и вернувшиеся сейчас домой маленькие пациенты. Среди них Малика Голибова из Каттакурганского района Самаркандской области. В результате несчастного случая она в четырехлетнем возрасте получила серьезные ожоги. В клиниках Ташкента были проведены операции по пересадке кожи. В течение года ее оздоровлением занимались также врачи клиник Германии.
– Нынешнее состояние моей дочки – результат огромного совместного труда узбекских и германских врачей, а также внимания и заботы нашего государства о каждом ребенке, – говорит отец Малики Вохид Омонов. – Мы признательны главе нашего государства за проводимую благородную работу по охране здоровья наших детей.