Imkoniyati cheklangan fuqarolarga nogironlik aravachalari va yurish moslamalari topshirildi
«Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi ijrosini ta’minlash doirasida «Sog‘lom avlod uchun» xalqaro xayriya fondi tomonidan aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari, Mehribonlik uylari, maxsus maktab-internatlar tarbiyalanuvchilari, jismonan imkoniyati cheklangan bolalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida xayriya va madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etilmoqda.
“Har kim qariganda, mehnat layoqatini yo‘qotganda, shuningdek,
boquvchisidan mahrum bo‘lganda va qonunda nazarda tutilgan
boshqa hollarda ijtimoiy ta’minot olish huquqiga ega”.
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, 39-moddasidan.
Navbatdagi xayriya tadbirida poytaxtimiz hamda Toshkent viloyatida istiqomat qiluvchi imkoniyati cheklangan fuqarolarga nogironlik aravachalari va ularning ehtiyot qismlari, yurish moslamalari, qo‘ltiqtayoqlar topshirildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi hamda O‘zbekiston nogironlar jamiyati vakillari, turli yoshdagi imkoniyati cheklangan fuqarolar, ularning ota-onalari ishtirok etdi.
Taqdim etilgan nogironlik aravachalari va yurish moslamalari Germaniyaning “Tovarishch – Helf for Children” hamda AQShning “AmeriCares” xalqaro tashkilotlari tomonidan yuborilgan. Fond yigirma yildan buyon hamkorlik qilib kelayotgan “AmeriCares” xalqaro tashkiloti ko‘magida joriy yilda ham 550 nafar kam ta’minlangan oila farzandlari hamda imkoniyati cheklangan fuqarolarga maxsus aravachalar topshirdi.
– Qizim bolaligidan yura olmaydi, – deydi Olmazor tumanidan T.Mahmudova. – Uyda o‘tirib zerikardi. Endi aravachada ko‘chalarni aylantirish imkoni borligidan xursandman. Davlatimizga, fondga, tashkilotchilarga o‘z minnatdorligimni bildiraman.

В рамках исполнения Государственной программы "Год здоровой матери и ребенка" международным благотворительным фондом "Соглом авлод учун" в целях поддержки нуждающихся в социальной защите слоев населения, воспитанников домов "Мехрибонлик", специальных школ-интернатов, детей с ограниченными возможностями проводятся благотворительные и культурно-просветительские мероприятия
На очередном благотворительном мероприятии с участием представителей Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, благотворительного общественного фонда "Махалла", Общества инвалидов Узбекистана гражданам с ограниченными физическими возможностями, проживающим в столице и Ташкентской области, были вручены инвалидные коляски, трости и костыли. переданные международной организацией "Tovarishch-Helf for Children" (Германия) и "AmeriCares" (США).
Следует отметить, что фонд "Соглом авлод учун" при содействии международной организации "AmeriCares", с которой сотрудничает на протяжении 20 лет, в нынешнем году также передал 550 детям из малообеспеченных семей и гражданам с ограниченными возможностями специальные коляски.
- Моя дочь не может ходить с детства, - говорит Т.Махмудова из Алмазарского района. - Теперь у нее есть возможность гулять на улице, чему она очень рада. Мы очень благодарны нашему государству, фонду, организаторам.