"Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturi uchun takliflar ishlab chiqilmoqda
2016 yilning 17 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan "Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili" Davlat dasturini ishlab chiqish va amalga oshirishning tashkiliy chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoyishi imzolangan edi.
Mazkur farmoyishda qator dolzarb yo‘nalishlar qatorida aholiga "yagona darcha" tamoyili bo‘yicha bir idora orqali ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish, ushbu jarayonlarga va davlat organlari faoliyatiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish, "elektron hukumat"ning samarali tizimini shakllantirish bo‘yicha ham muhim chora-tadbirlarni ishlab chiqish belgilab olingan.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yordamida aholiga ko‘rsatiladigan interaktiv xizmatlarni yanada rivojlantirish, xalq bilan muloqotda yuqori texnologiyalaridan yanada samarali foydalanish imkoniyatini yaratish maqsadida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida tashkil etilgan Ishchi guruh tomonidan Davlat dasturi uchun takliflar ishlab chiqilmoqda.

Готовятся предложения по разработке Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека»
17 декабря 2016 года Президентом Республики Узбекистан принято Распоряжение «Об организационных мерах по разработке и реализации Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека».
В распоряжении среди важнейших приоритетных задач Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека» также определены вопросы совершенствования системы оказания населению востребованных государственных услуг через одно ведомство по принципу «одно окно», широкое внедрение в эти процессы и деятельность государственных органов современных информационно-коммуникационных технологий, формирование эффективной системы «Электронное правительство».
На данный момент Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций готовятся предложения для включения в разрабатываемую госпрограмму. Обобщением материалов и предложений занимается образованная данным распоряжением сводная рабочая группа.