Bo‘lg‘usi shifokorlar bilan muloqot
Poytaxtimizdagi “Turkiston” san’at saroyida Toshkent tibbiyot akademiyasi tashabbusi bilan yuqori kurs talabalari ishtirokida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi va uning joylardagi tuzilmalari vakillari, professor-o‘qituvchilar, talabalar ishtirok etdi.
Toshkent tibbiyot akademiyasi rektori L.To‘ychiyev va boshqalar aholiga zamonaviy tibbiy yordamni tashkil etishda sog‘liqni saqlash tizimi oldida turgan ustuvor vazifalar, bu chora-tadbirlarni o‘z vaqtida hayotga tatbiq etishda malakali mutaxassislarning o‘rni xususida so‘z yuritdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2017-yilning 5-yanvar va 7-fevral kunlari bo‘lib o‘tgan majlislarda belgilangan vazifalar, sog‘liqni saqlash tizimidagi muammolarni hal qilish va soha rivojini yangi bosqichga olib chiqish bilan bog‘liq boshqa dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Toshkent tibbiyot akademiyasi mamlakatimizdagi yetakchi va tayanch oliy o‘quv yurtidir. Bugungi kunda ushbu ta’lim muassasasida davolash, tibbiy pedagogika, tibbiy profilaktika, tibbiy biologiya, oliy hamshiralik ishi yo‘nalishlarida uch ming ikki yuz nafar talaba bakalavr yo‘nalishida ta’lim olmoqda. Tibbiyotning qirq to‘rt yo‘nalishi bo‘yicha magistr mutaxassislar tayyorlanayotir.
Ta’lim-fan va amaliyot hamkorligini izchil yo‘lga qo‘yish maqsadida ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari, tibbiy ilmiy muassasalar, sanitariya nazorati va epidemiologiya markazlari, yetakchi klinikalar, oilaviy poliklinikalar va Toshkent viloyatidagi o‘ttizga yaqin qishloq vrachlik punkti bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Yuqori kurs talabalarining dars va mashg‘ulotlari ushbu shifo muassasalarida tashkil etilayotgani bo‘lajak shifokorlarning bilim va malakasini oshirish, tibbiyot tizimidagi islohotlar bilan bevosita tanishtirish, yoshlarning o‘z sohasi bo‘yicha nazariy va amaliy ko‘nikmalarni chuqur egallashiga xizmat qilmoqda.
Toshkent tibbiyot akademiyasini bu yil sakkiz yuz nafardan ko‘proq yigit-qiz bitiradi. Ulardan 567 nafari umumiy amaliyot shifokoridir. Ushbu mutaxassislarni ishga joylashtirish, ularning ilmiy-amaliy salohiyatidan tibbiyot rivoji yo‘lida samarali foydalanishga alohida e’tibor qaratilayotir. Uch tomonlama shartnoma imzolanib, uni bajarish yuzasidan tegishli choralar ko‘rilmoqda. Yoshlar bo‘lg‘usi mehnat jamoasida o‘z o‘rniga ega bo‘lishiga ko‘maklashish va salohiyatini to‘la ro‘yobga chiqarishini ta’minlash maqsadida «ustoz-shogird» an’analari yo‘lga qo‘yilgan.
– Bu yil davolash ishi yo‘nalishini tugatib, umumiy amaliyot shifokori diplomiga ega bo‘laman, – deydi Toshkent tibbiyot akademiyasi bitiruvchisi Sardor Sultonov. – Ta’lim muassasamizda yetti yil mobaynida sohamiz bo‘yicha chuqur bilim oldik, jahon tibbiyotining ilg‘or uslublarini o‘rgandik. Zangiota tumanidagi «Ittifoq» qishloq vrachlik punktida amaliyot o‘tadim. Kelgusida ushbu shifo maskanida ishlashni rejalashtirganman. Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, QVPda laboratoriya-tahlil imkoniyatlarini yanada kengaytirish orqali xalqimizning salomatligini muhofazalashga hissa qo‘shish asosiy maqsadimdir.

Диалог с будущими медиками
В столичном Дворце «Туркистон» по инициативе Ташкентской медицинской академии состоялось мероприятие с участием студентов старших курсов. В нем участвовали представители Министерства здравоохранения Узбекистана и его структур, профессора-преподаватели и студенты.
На мероприятии ректор Ташкентской медицинской академии Л.Туйчиев и другие говорили о стоящих перед специалистами сферы здравоохранения приоритетных задачах. Были обсуждены задачи, определенные на заседаниях под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 5 января и 7 февраля 2017 года, другие актуальные вопросы, связанные с решением проблем отрасли и совершенствованием системы здравоохранения.
Ташкентская медицинская академия - ведущее и опорное высшее образовательное учреждение, подготавливающее кадры для сферы здравоохранения. В настоящее время здесь в бакалавриате обучаются более 3 тысяч 200 студентов по таким направлениям, как лечебное дело, медицинская профилактика, медицинская биология, высшее медсестринское дело, по 44 направлениям медицины подготавливаются магистры.
В целях последовательного обеспечения взаимосвязей между наукой, образованием и медициной налажено сотрудничество со специализированными научно-практическими медицинскими центрами, медицинскими научными учреждениями, центрами санитарного-эпидемиологического надзора, ведущими клиниками, семейными поликлиниками и более ста сельскими врачебными пунктами в Ташкентской области. Проведение занятий для студентов старших курсов в этих лечебных учреждениях способствует повышению их знаний и квалификации, непосредственному ознакомлению с реформами в медицинской сфере, глубокому усвоению практических и теоретических навыков в своей области медицины.
Ташкентскую медицинскую академию в этом году закончат более 800 юношей и девушек. Из них 567 - врачи общей практики. Уделяется особое внимание трудоустройству этих специалистов, эффективному использованию их потенциала для развития медицины. Подписаны трехсторонние договоры, принимаются соответствующие меры по их выполнению.
– В этом году я заканчиваю обучение по направлению лечебное дело, получу диплом врача общей практики, - говорит студент выпускного курса Ташкентской медицинской академии Сардор Султонов. – В образовательном учреждении в течение семи лет мы получали знания по своей специальности, изучали передовой опыт мировой медицины. Практику прошел в сельском врачебном пункте "Иттифок" Зангиатинского района. В будущем планирую работать в этом учреждении. Моя основная цель - пропаганда среди населения здорового образа жизни, поддержание его здоровья, дальнейшее расширение возможностей для лабораторных анализов в СВП.
На мероприятии состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию медицинского образования, совершенствованию системы подготовки врачей общей практики, укреплению взаимосвязи образования, науки и практики, рациональному использованию потенциала молодых специалистов с целью повышения качества современных медицинских услуг, предоставляемых населению. Организации-работодатели предоставили сведения выпускникам о вакантных местах.