Adolatning katta-kichigi bo‘lmaydi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev asos solgan xalq bilan muloqot, murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim, Xalq qabulxonalari instituti o‘zbek davlatchilik maktabiga mansub adolatparvarlik, haqiqatni amalda ta’minlashdek asriy an’analar ildizlaridan quvvat oladi. Bunda oddiy odamlar qalbiga quloq solish, ularning dard-tashvishlarini astoydil tinglash, muammolarini hal etishda amaliy yordam berish, qisqa aytganda, davlat idoralarining xalq talab va istaklari asosida ishlashiga erishishdan ko‘zlangan maqsad bitta – xalqimizni hayotdan rozi qilish, ularning armonlarini ushaltirish, orzularini ro‘yobga chiqarish.
Bu jihatlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati mas’ul xodimlarining sayyor qabullarida ham o‘z ifodasini topmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 5-aprel kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi sayyor qabulda Prezidentimizning Virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalariga poytaxtimizning Yunusobod va Olmazor tumanlari aholisi yo‘llagan murojaatlar atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi T.Xudoyberganov boshqargan ochiq muloqotda jismoniy va yuridik shaxslardan tushayotgan murojaatlarning barchasi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shaxsan nazoratida ekani, bu islohotlar hayotimizda adolat yanada mustahkam qaror topishi, inson huquq va manfaatlarini amalda ta’minlashga xizmat qilishi ta’kidlandi. Sayyor qabulda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Oliy xo‘jalik sudi, Markaziy bank, Bosh prokuratura, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim, Xalq ta’limi, Sog‘liqni saqlash, Mudofaa, Moliya, Mehnat, Adliya vazirliklari, davlat qo‘mitalari rahbarlari, Toshkent shahar, Yunusobod va Olmazor tumanlari hokimliklari mas’ul xodimlari fuqarolar va tadbirkorlar murojaatlarini bevosita muhokama qildi.
Joriy yilning 4-aprel kuniga qadar Prezidentimizning Virtual qabulxonasiga Yunusobod tumani aholisidan qariyb 20 ming 400 murojaat tushgan. Ularning 89 foizi ko‘rib chiqilgan, qolganlari ijroda. Olmazor tumanidan shu vaqtga qadar 16 ming 640 murojaat kelib tushgan. Ularning 14 ming 793 tasi ko‘rib chiqilgan, 1 ming 847 murojaat ko‘rib chiqilish jarayonida. Tahlillar mazkur tumanlar aholisidan asosan uy-joy, bank-moliya, moddiy yordam, ish haqi va pensiya, fuqarolik, pasport va propiska, sudlarda ishlar ko‘rilishi, obodonlashtirish va kommunal xo‘jaligi, mehnat va bandlik, sud qarorlari ijrosi, surishtiruv va tergov jarayoni, ta’lim sohasi, issiqlik va elektr energiyasi, tabiy gaz ta’minoti, sog‘liqni saqlash, transport va yo‘lovchi tashish xizmatlari kabi yo‘nalishlar bo‘yicha murojaatlar kelayotgani aniqlandi.
Sayyor qabulda turli sohalar muhokamalari uchun alohida xonalar ajratilgani ochiq muloqotni samarali tashkil qilish imkonini berdi. E’tiborlisi, ko‘p o‘tmay ayrim masalalar joyida hal qilindi. Qo‘shimcha o‘rganish, tekshirish va vaqt talab qiladigan murojaatlar bo‘yicha mutasaddi idora va tashkilotlar vakillari o‘zlariga tegishli har bir masala yechimi uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga oldi.
Yunusobodlik Muxtabar Karimova qariyb o‘ttiz yildan beri kashtachilik bilan shug‘ullanadi. Opaning aytishicha, ilgari Oloy bozorida hunarmandlar uchun maxsus rastalar bo‘lgan, biroq 2016-yili bozor qayta ta’mirlangach, bu yerda ularga o‘z mahsulotlarini sotish uchun joy ajratilmagan.
Bu masalaga Toshkent shahar hokimining iqtisodiyot va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Nozim Husanov quyidagicha javob berdi:
– Hozirgi vaqtda poytaxtimizning Eski shahar qismi qayta qurilmoqda. Bunda maxsus Hunarmandlar ko‘chasi loyihasi ustida ish ketmoqda. Mazkur savdo hududi Zarqaynar ko‘chasida joylashadi, bu yerda hunarmandlar o‘z mahsulotlarini emin-erkin sotish imkoniga ega bo‘ladi. Sizga ham Hunarmandlar ko‘chasidan, albatta, joy ajratamiz.
– Ungacha faoliyatimni qanday davom ettiraman? – yana savol berdi Muxtabar Karimova.
– Bu masalada ham yordam beramiz, – dedi Nozim Husanov. – Hunarmandlar ko‘chasi tayyor bo‘lguncha faoliyatingiz to‘xtab qolmaydi.
Yunusobod tumanidan yana bir fuqaro Sunnatxon Saloxov novvoychilik bilan shug‘ullanish uchun joy so‘rab murojaat qilgan. Unga namunaviy mahalla loyihasi doirasida novvoylar uchun ham joy ajratish ko‘zda tutilgani tushuntirildi.
– 2015-yili o‘quv markazi ochib, hozirgacha 21 ish o‘rni tashkil etdik, – deydi yunusobodlik tadbirkor Oybek Nurmuhammadov. – Endi markazimizni kengaytirishga ehtiyoj paydo bo‘ldi. Shu bois Virtual qabulxonaga bino uchun joy ajratishlarini so‘rab murojaat qildik. Bugun bizga quruq yer maydoni sotib olish va bino tiklashdan ko‘ra, ijaraga tayyor bino olish yoki eskirgan biror imoratni «nol» qiymatda xarid qilish arzonroqqa tushishini tushuntirishdi. O‘ylab ko‘rsak, bu chindan ham bizga qulay ekan.
Auditoriyalarda qizg‘in muloqotlar kechmoqda: kimdir sud-huquq, yana birov ishga joylashish yoki sog‘liqni saqlash yoxud yo‘llar ta’miri kabi masalalarda tegishli soha mutasaddilari bilan yuzma-yuz gaplashib, muammolarini, o‘z fikrini, taklif va mulohazalarini ochiq-oydin aytmoqda. O‘rtada chegara yo‘q, qo‘rquv, hadik, sansolarlik yo‘q. Chunki odamlar, chin ma’noda, ortida suyanch tog‘i borligini his qilmoqda, barcha masalani qonun doirasida ko‘rib chiqish va hal qilish imkonini anglab yetmoqda.
– Bugun Yunusobod va Olmazor tumanlari aholisidan tibbiyot tizimiga oid 9 murojaat bo‘ldi, ularning to‘rttasi joyida hal qilindi, qolganlari qat’iy nazoratga olindi, – deydi O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Elmira Bositxonova. – Yunusobodlik Shahnoza Fayzullayevaning farzandi davolanish uchun Toshkent pediatriya tibbiyot institutining klinikasiga yotqizildi, Olmazor tumanidan Dildora Najimova va Komila Saidovaning farzandlarini “Muruvvat” nogiron bolalar internat uyiga joylashtirishga kirishildi. Yana bir bemor bilan hozir Respublika onkologiya ilmiy markaziga borib, uning davolanishi bilan bog‘liq masalalarni hal qilamiz.
Shu kuni Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutida Yakkasaroy va Sergeli tumanlari aholisi uchun ham sayyor qabul tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi T.Xudoyberganov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev g‘oyasi va tashabbusi bilan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy hokimliklar vakillarining joylarda sayyor qabullar o‘tkazib, aholi bilan bevosita muloqotda bo‘layotgani odamlarni qiynayotgan muammolarni hal etishning samarali usuli sifatida o‘z isbotini topayotganini ta’kidladi. Bunda fuqarolar va tadbirkorlar o‘zlarini qiynayotgan muammolar yuzasidan tegishli sohalarga mas’ul bo‘lgan rahbarlarga bevosita murojaat qilish, ular bilan yuzma-yuz, ochiq va oshkora muloqotga kirishish imkoniga ega bo‘ldi.
Joriy yilning 4-aprel kuniga qadar Prezidentimizning Virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalariga Yakkasaroy tumanidan 6 ming 236 murojaat kelib tushgan. Ularning 89,7 foizi ko‘rib chiqilgan, qolganlari ijroda. Sergeli tumanidan murojaatlar soni 12 ming 557 tani tashkil qiladi. Ularning 10 ming 813 tasi ko‘rib chiqilgan, 1 ming 744 tasi ko‘rib chiqilmoqda.
Har ikki tumandan ham eng ko‘p murojaat (16,8-23,4 foiz) uy-joy olish, turar joy qurish uchun yer ajratish, joylarda uy-joylarning ta’mirga muhtojligi masalalariga oid. Bank-moliya, sudlarda ishlar ko‘rilishi, fuqarolik, pasport va propiska, moddiy yordam, ish haqi, pensiya ta’minoti, sud qarorlari ijrosi, mehnat va bandlik kabi masalalarda ham murojaatlar anchagina. Sayyor qabulda nafaqat bu murojaatlar ko‘rib chiqildi, balki ularning sabab-oqibatlari va yechimlari ham muhokama qilindi. Har bir murojaat bo‘yicha mutasaddi idora va tashkilotlar vakillariga topshiriqlar berildi.
Shayxontohurlik Manzura Isroilovaning fuqarolik va doimiy propiska masalasidagi murojaatini Ichki ishlar vazirligi mutasaddilari nazoratga oldi. Sergelilik Rahmatjon To‘xtaboyevga sudlarda ishlarning ko‘rilishiga oid masala bo‘yicha Oliy sud va Fuqarolik ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudi mutasaddilari tushuntirishlar berdi.
Sergelilik Bahrom Umarqulov vaqtincha ishsiz. Onasi 1-guruh nogironi. Uning ishga kirish va moddiy yordam bo‘yicha murojaatini «Mahalla» xayriya jamoat fondi va Toshkent shahar sog‘liqni saqlash bosh boshqarmasi mutasaddilari ko‘rib chiqib, amaliy yordam beradigan bo‘ldi. Chilonzorlik Asqarali Qodirov Yakkasaroy IIB xodimlarining ayrim xatti-harakatlaridan norozi ekan. Prokuratura xodimlari A.Qodirov bilan suhbatlashib, uning bu boradagi arizasini qabul qildi.
Albatta, sayyor qabul – juda qizg‘in jarayon. Quvonarlisi, odamlarning davlat organlariga, kelajakka, adolat va haqiqatga ishonchi ortmoqda. Ularning dunyoqarashi o‘zgarmoqda.
Shu bilan birga, ayrim fuqarolarda hamon loqaydlik kuzatilayotgani taassuflidir. Masalan, Virtual qabulxona va Xalq qabulxonalariga murojaat qilgan odamlar mazkur sayyor qabullarga chaqirilgan – bir-ikki kun oldin ularning har biri bilan bog‘lanib, bu haqda xabar berilgan. Ularning dardu tashvishlarini eshitish, muammolarini hal qilish uchun Davlat maslahatchisi, davlat boshqaruv organlari rahbarlaridan to quyi bo‘g‘inlardagi mutasaddilargacha jam bo‘lgan. Biroq ba’zi hollarda murojaatchining o‘zi yo‘q. Qani murojaat madaniyati, qani davlat organlari rahbarlariga hurmat? Axir qars ikki qo‘ldan emasmi?!. Bu murojaat qiluvchilarning o‘z shikoyat-arizalari Prezident darajasida ko‘rilayotganini chuqur anglab yetishlari hamon dolzarb masala ekanini ko‘rsatadi.
Qisqa aytganda, adolatning katta-kichigi bo‘lmaydi. Ko‘lami, mohiyat-e’tiboridan qat’i nazar, har bir inson hayotida loaqal bitta masala yechilsa, birniki mingga tatiyveradi. Zotan, har bir murojaat o‘zaro muloqotga, muloqot esa qizg‘in muhokamaga yo‘l ochadi. Bu bilan jamiyatimizda adolat barqarorligi ta’minlanadi, adolat bor joyda shikoyatga o‘rin qolmaydi.

Справедливость не бывает большой или малой
Внедренная под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева новая система диалога с народом, работы с обращениями граждан, институт народных приемных базируются на вековых традициях школы национальной государственности, на принципах справедливости, истины. При этом цель прислушивания к заботам и проблемам простых людей, оказания практического содействия и помощи в решении волнующих их вопросов, коротко говоря, налаживания деятельности государственных органов на основе требований и пожеланий народа заключается в повышении чувства удовлетворенности народа своей жизнью, реализации надежд и устремлений граждан.
Эти аспекты также находят свое отражение в выездных приемных ответственных сотрудников Службы по контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан.
На очередном выездном приеме, прошедшем 5 апреля в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, были всесторонне рассмотрены обращения жителей Юнусабадского и Алмазарского районов столицы, поступившие в Виртуальную приемную Президента и народные приемные.
В открытом диалоге, который вел Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т. Худойберганов, отмечалось, что все поступающие от физических и юридических лиц обращения находятся под личным контролем Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, что эти реформы служат прочному утверждению справедливости в нашей жизни, обеспечению на деле прав и интересов человека. В ходе выездного приема руководители Верховного суда, Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан, Центрального банка, Генеральной прокуратуры, министерств внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, высшего и среднего специального образования, народного образования, здравоохранения, обороны, финансов, труда, юстиции, государственных комитетов, ответственные сотрудники хокимиятов города Ташкента, Юнусабадского и Алмазарского районов непосредственно обсудили обращения граждан и предпринимателей.
К 4 апреля текущего года в Виртуальную приемную Президента страны от жителей Юнусабадского района поступило около 20,4 тысячи обращений. Из них 89 процентов рассмотрены, остальные находятся в стадии рассмотрения. Из Алмазарского района к этому времени поступило 16640 обращений. Из них 14793 рассмотрены, 1847 - на стадии рассмотрения. Анализ показал, что обращения жителей данных районов связаны в основном с вопросами жилья, банковско-финансовой сферы, материальной помощи, заработной платы и пенсии, гражданства, паспорта и прописки, рассмотрения дел в судах, благоустройства и коммунального хозяйства, труда и занятости, исполнения судебных решений, процессов дознания и следствия, сферы образования, обеспечения тепло- и электроэнергией, природным газом, здравоохранения, транспорта и пассажироперевозок.
Выделение в ходе выездного приема отдельных помещений для обсуждения вопросов, сгруппированных по сферам, создало возможность для эффективной организации открытого диалога. Примечательно, что некоторые вопросы были решены на месте. По обращениям, требующим дополнительного изучения и проверки, представители соответствующих ведомств и организаций взяли на себя ответственность за решение каждого касающегося их вопроса.
Мухтабар Каримова из Юнусабадского района почти тридцать лет занимается вышиванием. По ее словам, раньше на Алайском рынке были специальные ряды для ремесленников, однако после реконструкции рынка в 2016 году здесь для них не были выделены места для реализации своей продукции.
На данный вопрос первый заместитель хокима города Ташкента по вопросам экономики и предпринимательства Нозим Хусанов ответил следующее:
– В настоящее время ведется работа по очередной перестройке старогородской части столицы. Она предусматривает реализацию проекта по созданию отдельной улицы ремесленников. Эта торговая зона будет располагаться на улице Заркайнар, где народные мастера будут иметь возможность свободно продавать свои изделия. Вам мы также обязательно выделим место на улице ремесленников.
– А до тех пор что мне делать? – вновь задала вопрос Мухтабар Каримова.
– В этом мы также окажем вам содействие, – ответил Нозим Хусанов. – Вам не придется простаивать до открытия улицы ремесленников.
Житель Юнусабадского района Суннатхон Салохов обратился с просьбой о выделении места для открытия хлебопекарни. Ему также было разъяснено, что в рамках проекта типовой махалли предусмотрено выделение места и для пекарей.
– В 2015 году открыли учебный центр и создали 21 рабочее место, – говорит юнусабадский предприниматель Ойбек Нурмухаммадов. – Теперь появилась потребность в расширении нашего центра. Мы обратились в Виртуальную приемную с просьбой выделить место для здания. Сегодня нам объяснили, что вместо приобретения земельного участка и строительства здания дешевле взять в аренду готовое помещение или выкупить старое здание по нулевой стоимости. Мы подумали и решили, что это, действительно, для нас удобнее и выгоднее.
В кабинетах оживленно беседуют: кто-то обсуждает с должностными лицами соответствующих сфер судебно-правовую тематику, другой посетитель говорит о трудоустройстве или здравоохранении либо о ремонте дорог, в открытую обозначаются проблемы, высказываются мнения и предложения. Собеседники не разделены барьером страха, бюрократизма, отговорок.
– Сегодня от граждан Юнусабадского и Алмазарского районов поступило 9 обращений по системе медицины, четыре из которых решены на месте, остальные взяты под строгий контроль, – говорит заместитель министра здравоохранения Узбекистана Эльмира Баситханова. – Ребенок Шахнозы Файзуллаевой из Юнусабада госпитализирован в клинику Ташкентского педиатрического медицинского института, также начато устройство детей Дилдоры Нажимовой и Комилы Саидовой из Алмазарского района в Дом “Мурувват”. С еще одним пациентом сейчас решим вопрос его лечения в Республиканском онкологическом научном центре.
В тот же день в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности также был организован выездной прием для жителей Яккасарайского и Сергелийского районов.
Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т. Худойберганов и другие отметили, что по идее и инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева представители органов государственного и хозяйственного управления, местных хокимиятов проводят на местах выездные приемы, прямые диалоги с населением, что стало эффективным методом решения волнующих людей проблем. При этом граждане и предприниматели имеют возможность по волнующим их проблемам непосредственно обращаться к руководителям, ответственным за соответствующие сферы, встретиться с ними лично, вступить в открытый и прямой диалог.
К 4 апреля текущего года в Виртуальную приемную Президента нашей страны и народные приемные из Яккасарайского района поступило 6236 обращений. Из них рассмотрены 89,7 процента, остальная часть - на стадии рассмотрения. Из Сергелийского района поступило 12557 обращений. Из них рассмотрены 10813, 1744 - на стадии рассмотрения.
В обоих районах наибольшее количество обращений (16,8 - 23,4 процента) касаются вопросов получения жилья, выделения земли под строительство дома, необходимости ремонта жилых домов на местах. Также немало обращений по вопросам банковско-финансовой сферы, рассмотрения дел в судах, гражданства, паспорта и прописки, материальной помощи, заработной платы, пенсионного обеспечения, исполнения судебных решений, труда и занятости. На выездном приеме были рассмотрены не только эти обращения, но и обсуждены причины возникновения этих проблем, пути решения. По каждому обращению даны поручения представителям соответствующих ведомств и организаций.
Обращение Манзуры Исроиловой из Шайхантахурского района по вопросу гражданства и постоянной прописки под свой контроль взяли должностные лица Министерства внутренних дел. Рахматжону Тухтабоеву из Сергелийского района по вопросу рассмотрения дел в судах дали пояснения ответственные лица Верховного суда и Ташкентского городского суда по гражданским делам.
Сергелиец Бахром Умаркулов - временно безработный. Его мать - инвалид 1-й группы. Его обращение о трудоустройстве и оказании материальной помощи рассмотрели ответственные лица благотворительного общественного фонда «Махалла» и Ташкентского городского главного управления здравоохранения, решено оказать ему практическую помощь. Аскарали Кодиров из Чиланзарского района не доволен некоторыми сотрудниками Яккасарайского РОВД. Работники прокуратуры побеседовали с А. Кодировым, приняли его заявление.
Выездной прием – это очень оживленный, активный процесс. Отрадно, что у людей повышается доверие к государственным органам, уверенность в будущем, вера в справедливость и истину.
Вместе с тем у некоторых граждан все еще наблюдается безответственность. Например, люди, обратившиеся в Виртуальную приемную и народные приемные, были приглашены на эти выездные приемы – за день-два каждый из них был об этом предупрежден. Для выслушивания их забот и проблем, решения волнующих их вопросов присутствовали Государственный советник, руководители и должностные лица органов государственного управления. Однако на выездной прием кое-кто из заявителей просто не пришел... Что это - неуважение к руководителям государственных органов, неверие в возможность решить вопрос по закону или элементарная безответственность? Это свидетельствует о том, что все еще актуальным остается вопрос глубокого осознания обращающимися того, что их жалобы и заявления рассматриваются на уровне Президента страны.
Коротко говоря, справедливость не бывает большой или малой. Независимо от масштаба, сути и значимости волнующей человека проблемы, если она будет решена, это будет равнозначно решению проблем тысяч людей. Ведь каждое обращение открывает путь к диалогу, а диалог - к продуктивному обсуждению. Этим и обеспечивается торжество справедливости в нашем обществе, а там, где главенствует справедливость, не бывает жалоб.