Notariuslar bilan ochiq muloqot
2017-yil 4-sentyabr kuni Adliya vazirligida notariuslar hamjamiyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda respublikaning barcha hududlaridan kelgan notariuslar va adliya organlarining mutasaddi rahbarlari hamda jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Qayd etish lozimki, notariat jismoniy va yuridik shaxslarning fuqarolik-huquqiy munosabatlarga kirishish jarayonida malakali yuridik yordam ko‘rsatadigan, ularning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qiladigan, huquqiy nizolarni oldini olish va huquqiy munosabatlarni ishonchli va tinch yo‘l bilan hal etilishini ta’minlaydigan institut hisoblanadi.
Bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda bugungi kunda notarial idoralar faoliyatida yig‘ilib qolgan muammolar atroflicha tahlil qilindi, ularni bartaraf etish mexanizmlari va takliflari o‘rtaga tashlandi. Xususan, notarial idoralarda navbatlarning ortib borayotganligi, notariuslar va idora xodimlarining fuqarolar bilan muomala madaniyati, davlat bojlarini hisoblashda yagona amaliyotni yo‘lga qo‘yish, shuningdek notarial harakatlarni rasmiylashtirishda ortiqcha hujjatlarning talab qilinayotganligi va boshqa shu kabi masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek notarius kasbining ertangi kuni, aholiga notarial xizmatlarni ko‘rsatishning eng zamonaviy uslublarini keng joriy etish va sohani yanada takomillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv natijasida quyidagi masalalar yuzasidan qarorlar qabul qilindi:
Birinchidan, respublikaning 21 foiz notariuslari va 23,2 foiz notariat xizmatlari Toshkent shahar notarial idoralari salmog‘iga to‘g‘ri kelishini e’tiborga olib, poytaxtdagi notarial idoralar faoliyati shahar adliya boshqarmasidan bevosita Adliya vazirligi boshqaruviga o‘tkazildi va vazirlik tomonidan alohida nazorat qilib borilishi belgilandi. Notarial idoralar joylashuviga qarab, tegishli sektorlarga bo‘linib, har bir sektor bo‘yicha maxsus ishchi guruhlar tomonidan nazorat ishlari olib boriladi va muammolar «Yo‘l xaritalari asosida» bartaraf etilishi ta’minlab boriladi.
Bu jarayonda samarali jahon andozalaridan kelib chiqib jamoat nazorati mexanizmlari keng qo‘llanilishi ko‘zda tutildi. Shu maqsadda, Adliya vazirligi ijtimoiy tarmoqlarda «Adliya bilan muloqot» guruhini ham yaratib, aholining bu sohadagi murojaatlari, takliflari va e’tirozlari bo‘yicha ishlashning yangicha tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Shu bilan birga, poytaxt notarial idoralari negizida «Eng ilg‘or tajriba» loyihasi amalga oshirilishiga kelishib olindi. Ushbu loyiha axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish, xizmat ko‘rsatish madaniyatini oshirish, yagona notarial amaliyotning joriy etish, notarial xizmatlar va mijoz uchun zarur bo‘lgan barcha ma’lumotlardan foydalanish imkoni to‘liq yaratilishi, xodimlar tomonidan malakali va sifatli huquqiy tushuntirishlar berishni ko‘zda tutadi.
Ikkinchidan, sohaga yuqori darajadagi bilim, yuksak ma’naviyatli va madaniyatli mutaxassislarni jalb qilish maqsadida notarius lavozimini egallash bo‘yicha o‘tkaziladigan tanlovlarni mutlaqo yangicha yondashuv va talablar asosida o‘tkazish tartibi joriy etildi. Endilikda tanlovlar shaffof va ochiq tarzda, bevosita internet tarmog‘ida to‘g‘ridan-to‘g‘ri uzatish orqali hamda keng jamoatchilikni jalb qilgan holda o‘tkazilishi belgilab olindi.
Uchinchidan, notarius kasbi vakillari bugungi kun talabiga, eng avvalo xalqning ishonchini qozonishda, sifatli notarial xizmatlari ko‘rsatishda mavjud kamchiliklarni zudlik bilan bartaraf etish yuzasidan sohaning barcha xodimlari nomidan tegishli MAJBURIYATNOMAni qabul qildilar. Majburiyatda notarius vazifasini halol va vijdonan bajarish, xalqqa sidqidildan xizmat qilish, O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi va qonunlariga qat’iy rioya etish, odob-ahloq qoidalarini so‘zsiz bajarish, notarius qasamyodini buzmaslik kabilar aks ettirildi.
To‘rtinchidan notariuslar faoliyatiga yuqori talablarni qo‘yish bilan birga, ularni moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish, mehnat sharoitlarini yaxshilash, ortiqcha va o‘zini oqlamagan majburiyatlardan hamda notariusning vakolat doirasiga xos bo‘lmagan funksiyalardan ozod etish choralari ham ko‘rilishi belgilandi. «Yilning eng yaxshi notariusi» nomli tanlov e’lon qilinib, uni doimiy o‘tkazib borishga kelishib olindi.
Shuningdek, yig‘ilishda O‘zbekistonni 2017 2021 yillarda rivojlantirish Harakatlar Strategiyasida nazarda tutilgan notarial idoralar sohasida rejalashtirilayotgan islohotlar ham atroflicha muhokama qilindi. Jumladan, eng kutilayotgan va notarial sohada davlat-xususiy sheriklik tamoyillarini keng qo‘llash orqali nodavlat notarial idoralari tizimi faoliyati yo‘lga qo‘yilishi, majburiy notarial tasdiqlanadigan bitimlar turlarini maqbullashtirish, notarial idoralarga elektron murojaat qilish tartibini belgilash, davlat bojini elektron to‘lov tizimidan foydalangan holda qabul qilish tartibini joriy etish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.

Открытый диалог с нотариусами
4 сентября 2017 года в Министерстве юстиции состоялась встреча с сообществом нотариусов. На встрече присутствовали нотариусы со всех регионов республики и ответственные руководители органов юстиции, а также представители общественности.
Следует отметить, что нотариат является институтом, оказывающим квалифицированную юридическую помощь в процессе вступления физических и юридических лиц в гражданско-правовые отношения, защищающим их права и законные интересы, предупреждающим правовые споры, а также обеспечивающим разрешение правовых отношений надежно и мирным путем.
В прошедшей открытой встрече были анализированы проблемы, скопившиеся в деятельности нотариальных контор, выставлены на обозрение механизмы и предложения по их устранению. В частности, были акцентированы такие вопросы как увеличение очередей в нотариальные конторы, культура обращения нотариусов и сотрудников контор с гражданами, установление единой практики при исчислении государственной пошлины, а также вопросы истребования излишних документов при нотариальном оформлении действий.
Также рассмотрены вопросы завтрашнего дня профессии нотариуса, широкого внедрения самых современных методов оказания нотариальных услуг населению и дальнейшего совершенствования сферы.
В результате встречи были приняты решения по следующим вопросам:
Во-первых, принимая во внимание то, что 21 процент нотариусов и 23,2 процента совершенных нотариальных действий республики приходиться на долю города Ташкента, деятельность нотариальных контор столицы передано из компетенции управления юстиции города под управление непосредственно Министерства юстиции и принято решение об установлении министерством отдельного контроля. Производится разделение нотариальных контор на соответствующие секторы исходя из их месторасположения, по каждому сектору специальными рабочими группами будет осуществляться контроль и обеспечиваться устранение проблем «на основе дорожных карт».
В данном процессе предусмотрено широкое применение механизмов общественного контроля исходя из передового международного опыта. Для этих целей, в социальных сетях Министерством юстиции создана группа «Диалог с юстицией», внедрена новая система по работе с обращениями, предложениями и жалобами населения.
Вместе с тем, согласовано осуществление проекта «Самый передовой опыт» на базе нотариальных контор столицы. Данный проект предусматривает широкое и эффективное использование информационно-коммуникационными технологиями, повышения культуры оказания услуг, внедрение единой нотариальной практики, создание всех возможностей использования нотариальными услугами и всеми сведениями, необходимыми для клиента, предоставление сотрудниками нотариальных контор квалифицированных и качественных правовых разъяснений.
Во-вторых, внедрен порядок проведения конкурса по назначению на должность нотариуса на основании новых подходов и требований в целях привлечения в сферу специалистов, обладающих знаниями высокого уровня, высокой духовностью и культурой. Теперь установлено проведение конкурсов в прозрачной и открытой форме путем прямой трансляции процесса в сети Интернет, а также с привлечением широкой общественности.
В-третьих, представители профессии нотариуса приняли ОБЯЗАТЕЛЬСТВО, в первую очередь, по оправданию доверия народа, незамедлительному устранению имеющихся недостатков при оказании качественных нотариальных услуг. В обязательстве отражено честное и добросовестное исполнение обязанности нотариуса, преданное служению народу, строгое соблюдение Конституции и законов Республики Узбекистан, безусловное исполнение правил этики, не нарушать присягу нотариуса.
В-четвертых, вместе с установлением высоких требований к деятельности нотариусов также определено материальное и моральное стимулирование нотариусов, улучшение условий труда, принятие мер по освобождению их от излишних и не оправдавших себя обязательств, а также от функций, не свойственных деятельности нотариуса. Согласовано об объявлении конкурса «Самый лучший нотариус года» и его проведении на регулярной основе.
Также, в мероприятии всесторонне обсуждены запланированные реформы в сфере нотариата, предусмотренные в Стратегии действий Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. В частности, уделено отдельное внимание организации деятельности системы негосударственных нотариальных контор путем широкого применения принципа государственно-частного партнерства в сфере нотариата, оптимизации видов сделок, подлежащих обязательному нотариальному удостоверению, установления порядка электронного обращения в нотариальную контору, внедрения порядка принятия государственных пошлин с использованием электронных платежных систем.