2012 - Mustahkam oila yili
Jamiyatimizning asosi bo‘lmish oila institutini yanada mustahkamlash va rivojlantirish, oilalarni, ayniqsa yosh oilalarni huquqiy va ijtimoiy-iqtisodiy manfaatlarini himoya qilish hamda qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish borasida olib borilayotgan barcha ishlarni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, jismonan sog‘lom, ma’naviy etuk va har tomonlama rivojlangan barkamol avlodni tarbiyalashda oilaning rolini oshirish, mustahkam, sog‘lom oilani shakllantirishda mahallaning mavqeini mustahkamlash va rolini kuchaytirishga doir aniq maqsadga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar kompleksini amalga oshirish maqsadida, shuningdek 2012 yil O‘zbekiston Respublikasida «Mustahkam oila yili» deb e’lon qilinganligi munosabati bilan:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011 yil 13 dekabrdagi F-3760-son farmoyishi bilan tuzilgan Respublika komissiyasi tomonidan manfaatdor vazirliklar, idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, jamoat hamda nohukumat tashkilotlari, fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organlari bilan birgalikda ishlab chiqilgan «Mustahkam oila yili» Davlat dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
«Oila sog‘lom ekan — jamiyat mustahkam, jamiyat mustahkam ekan — mamlakat barqaror» degan insonparvar tamoyildan kelib chiqqan holda, quyidagilar «Mustahkam oila yili» Davlat dasturini amalga oshirishning eng muhim yo‘nalishlari etib belgilansin:
bugungi kun talablarini hisobga olgan holda qonunchilik va normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish, amaldagi qonun hujjatlariga oila institutini rivojlantirish va takomillashtirishga qaratilgan zarur o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, yangi qonunlar, qoida va normalarni ishlab chiqish, bu masalaga jamiyatimiz e’tiborini yanada kuchaytirish;
yosh oilalarga e’tibor va g‘amxo‘rlikni kuchaytirish, ularni huquqiy va ijtimoiy himoya qilishni ta’minlash, moddiy va ma’naviy jihatdan keng qo‘llab-quvvatlash, shu jumladan qulay va shinam uy-joy bilan ta’minlash, zarur imtiyoz va afzalliklar berish;
jamiyatimiz va kundalik hayotimizda mahalla institutining rolini yanada kuchaytirish va maqomini oshirish, Mustahkam oila yili maqsad va vazifalarini hayotga tatbiq etishda mahalla va fuqarolarning o‘zini-o‘zi boshqarish organlari ahamiyatini, yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash hamda shakllantirishda ularning ta’sirini kuchaytirish, yosh oilalarga zarur ko‘mak va yordam berish;
oila, birinchi navbatda, ehtiyojmand oilalarning muammolarini hal etishda davlat va jamiyat tomonidan g‘amxo‘rlikni yanada kuchaytirish, ularga moddiy yordam ko‘rsatish va farzandlarni tarbiyalashda ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, munosib ijtimoiy-maishiy sharoitlar yaratish, bunda oilani mustahkamlashda asosiy yukni o‘z elkasiga olgan ayollarga alohida e’tibor qaratish;
«Sog‘lom ona – sog‘lom farzand» tamoyiliga muvofiq oila salomatligini, onalik va bolalikni muhofaza qilish tizimini yanada takomillashtirish;
jamiyatimizning ma’naviy negizlarini yanada rivojlantirish, azaliy milliy qadriyatlarni asrab-avaylash va mustahkamlash, jamiyatimizda yuksak ma’naviy muhitni keng qaror toptirish, milliy mentalitetimizga mutlaqo yot bo‘lgan va kuchayib borayotgan turli xil zararli ta’sirlarga qarshi turishda oilaning o‘rni va ahamiyatini oshirish;
jismonan sog‘lom, ma’naviy etuk va har tomonlama rivojlangan barkamol avlodni tarbiyalashda oilaning rolini kuchaytirish va shu maqsadda oila institutining ta’lim hamda tarbiya muassasalari bilan o‘zaro amaliy hamjihatligini mustahkamlash, ularning yaqin va samarali hamkorligini ta’minlash.
2. Respublika komissiyasi (Sh.M.Mirziyoev) zimmasiga «Mustahkam oila yili» Davlat dasturining amalga oshirilishini tashkillashtirish va monitoring qilish vazifalari yuklatilsin.
ikki hafta muddatda, «Mustahkam oila yili» Davlat dasturining ustuvor yo‘nalishlari va tadbirlaridan kelib chiqqan holda, respublika davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, jamoat tashkilotlari tomonidan har bir idora, viloyat, shahar, tuman va aholi punkti bo‘yicha «Mustahkam oila yili»ning hududiy va tarmoq dasturlari ishlab chiqilishi hamda qabul qilinishini ta’minlasin;
«Mustahkam oila yili» Davlat dasturiga kiritilgan tadbirlarni to‘liq, sifatli va o‘z vaqtida bajarish bo‘yicha respublika davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari va nodavlat notijorat tashkilotlar darajasida ishlar aniq-puxta muvofiqlashtirilishini tashkil etsin, Dastur amalga oshirilishi ustidan tizimli nazorat o‘rnatsin;
Dasturning amalga oshirilishi to‘g‘risidagi materiallarni yilning har choragida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining majlislarida ko‘rib chiqsin;
har chorak yakunlari bo‘yicha «Mustahkam oila yili» Davlat dasturida nazarda tutilgan tadbirlar bajarilishi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Devoniga axborot berib borsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi (Sh.M.Mirziyoev) Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri va tumanlarda (shaharlarda) «Mustahkam oila yili» Davlat dasturini amalga oshirish bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyat, shahar, tumanlar hokimlari boshchiligida hududiy komissiyalar tuzilishini ta’minlasin, ularning zimmasiga Dasturda nazarda tutilgan chora-tadbirlar tegishli hududlarda og‘ishmay va to‘liq hajmlarda amalga oshirilishi yuzasidan shaxsiy javobgarlikni yuklasin.
4. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston matbuot va axborot agentligi, ommaviy axborot vositalari:
aholi, ayniqsa yosh oilalar o‘rtasida «Mustahkam oila yili» Davlat dasturining maqsad va vazifalarini, davlat tomonidan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, rivojlantirish hamda mustahkamlash bo‘yicha unda belgilangan chora-tadbirlarni muntazam va keng ko‘lamda tushuntirib borilishini;
davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari, nodavlat notijorat tashkilotlarning Dasturda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirishga qo‘shgan aniq hissasini aks ettirgan holda «Mustahkam oila yili» Davlat dasturining amalga oshirilishi to‘g‘risida keng jamoatchilik doimo xabardor qilib turilishini ta’minlasinlar.
5. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh.M.Mirziyoev zimmasiga yuklansin.

О государственной программе «Год семьи»
В целях осуществления широкого комплекса целенаправленных мер по дальнейшему укреплению и развитию института семьи как основы общества, поднятия на качественно новый уровень всей проводимой работы по усилению правовой и социально-экономической защите интересов и поддержке семьи, особенно молодой семьи, повышению роли семьи в воспитании физически здорового, духовно зрелого и гармонично развитого поколения, укреплению статуса и усилению роли махалли в практическом воплощении целевых задач по становлению крепкой, здоровой семьи, а также в связи с провозглашением в Республике Узбекистан 2012 года «Годом семьи»:
1. Утвердить разработанную Республиканской комиссией, образованной распоряжением Президента Республики Узбекистан от 13 декабря 2011 года № Р-3760, совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, общественными и неправительственными организациями, органами самоуправления граждан Государственную программу «Год семьи», согласно приложению.
Исходя из гуманистического принципа «здоровая семья — это здоровое общество, а значит, сильная и стабильная страна», определить важнейшими направлениями реализации Государственной программы «Год семьи»:
дальнейшее совершенствование законодательной и нормативно-правовой базы, внесение необходимых изменений и дополнений в действующие законодательные акты и разработка новых законов, положений и норм, направленных на развитие и совершенствование института семьи с учетом современных требований, дальнейшее усиление внимания общества к данному вопросу;
усиление внимания и заботы о молодых семьях, обеспечение их правовой и социальной защиты, оказание широкой материальной и моральной поддержки молодым семьям, в том числе в предоставлении благоустроенного жилья, необходимых льгот и преференций;
дальнейшее усиление роли и повышение статуса института махалли в обществе и повседневной жизни, усиление значения махалли и органов самоуправления граждан в практическом воплощении целей и задач Года семьи, их влияния в поддержке и становлении молодой семьи, предоставлении ей необходимого содействия и помощи;
дальнейшее усиление заботы со стороны государства и общества в решении проблем и нужд семьи, в первую очередь нуждающихся семей, оказание им материальной помощи и социальной поддержки в воспитании детей, создании достойных социально-бытовых условий с уделением особого внимания женщинам, несущим основную нагрузку в укреплении семьи;
дальнейшее совершенствование системы охраны здоровья семьи, материнства и детства в соответствии с принципом «Здоровая мать — здоровый ребенок»;
повышение роли и значения семьи в дальнейшем развитии духовных основ общества, сохранении и укреплении исконных национальных ценностей, широком утверждении в обществе атмосферы высокой нравственности, противостоянии усиливающимся и абсолютно чуждым национальному менталитету различным вредным влияниям;
усиление роли семьи в воспитании физически здорового, духовно зрелого и гармонично развитого поколения и в этих целях укрепление механизма практического взаимодействия института семьи с образовательными и воспитательными учреждениями, обеспечение их тесного и эффективного сотрудничества.
2. Возложить на Республиканскую комиссию (Мирзиёев Ш.М) функции по организации и мониторингу реализации Государственной программы «Год семьи».
Республиканской комиссии:
в двухнедельный срок, исходя из приоритетных направлений и мероприятий Государственной программы «Год семьи», обеспечить разработку и принятие республиканскими органами государственного и хозяйственного управления, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента, общественными организациями отраслевых и территориальных программ «Год семьи» по каждому ведомству, области, городу, району и населенному пункту;
организовать четкую координацию работы на уровне республиканских органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах и негосударственных, некоммерческих организаций по полному, качественному и своевременному выполнению мероприятий, включенных в Государственную программу «Год семьи», установив системный контроль за ходом реализации Программы;
материалы о ходе реализации Программы ежеквартально рассматривать на заседаниях Кабинета Министров Республики Узбекистан;
по итогам каждого квартала представлять в Аппарат Президента Республики Узбекистан информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных в Государственной программе «Год семьи».
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан (Мирзиёев Ш. М.) обеспечить создание в Республике Каракалпакстан, областях, г. Ташкенте и районах (городах) территориальных комиссий по реализации Государственной программы «Год семьи» во главе с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей, городов и районов, возложив на них персональную ответственность за неукоснительную и полномасштабную реализацию намеченных в Программе мероприятий на соответствующих территориях.
4. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации, средствам массовой информации обеспечить:
регулярное и широкое разъяснение среди населения, особенно молодых семей, целей и задач Государственной программы «Год семьи», намеченных в ней мероприятий по государственной поддержке, развитию и укреплению семьи;
постоянное информирование широкой общественности о ходе реализации Государственной программы «Год семьи», с освещением конкретного вклада органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах, негосударственных некоммерческих организаций в осуществление предусмотренных в Программе мероприятий.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева.