Viloyat hokimi olis qishloqlar aholisi bilan muloqot qilmoqda
Namangan viloyati hokimi Xayrullo Bozorov viloyat tumanlarining ma’muriy markazlardan uzoq qishloqlarida aholi vakillari bilan bevosita muloqot o‘tkazmoqda.
Mamlakatimizda inson va uning manfaatlari oliy qadriyat hisoblanadi. Mustaqillik yillarida barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar zamirida ham aynan inson va uning manfaatlarini ulug‘lash, aholi turmush farovonligini yuksaltirishdek olijanob maqsad mujassam.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan 2017-yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilinishi bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi.
“Hammamiz tushunamizki, xalq bilan muloqot, odamlarning ichiga kirish, ularning dardu tashvishlari bilan yashash, inson manfaatlarini ta’minlash – bu biz uchun faqat bir yillik ish emas. Bu masala kelgusi besh yillik faoliyatimizda ham eng ustuvor vazifa bo‘lib qoladi va bu haqiqatni hammamiz chuqur tushunib, yaxshi anglab olishimiz shart. Chunki, biz yurtimizda yangi davlat, yangi jamiyat qurish yo‘lida qanday ish qilsak, ularning barchasini xalqimiz bilan bamaslahat qilamiz”, dedi Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga kirishishga bag‘ishlangan Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisidagi nutqida.
Viloyat hokimining qishloqlardagi ochiq muloqotlarida Prezidentimizning yuqoridagi da’vatiga muvofiq aholi bilan yuzma-yuz suhbatlashilmoqda, ularning orzu-maqsadari, dardu tashvishlari, fikr-mulohaza va takliflari eshitilmoqda. Mavjud kamchilik va muammolar yechimi yuzasidan maslahatlashilmoqda. Muloqotlarda, xususan, mahalliy hokimiyatning fuqarolar murojaatlari bilan ishlashi, bu yo‘nalishdagi ishlar samaradorligi va fuqarolar faolligini yanada oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Chortoq tumanining Hazratishoh qishlog‘ida bo‘lgan muloqot Zangiobod mahallasi hududidagi 37-umumta’lim maktabida boshlandi. Bu yerda aholi asosan qishloq xo‘jaligi, xususan, bog‘dorchilik bilan shug‘ullanadi. Qishloq ahli suv tanqisligidan tashvishda. Bu masala xususida viloyat rahbari atroflicha to‘xtalib, Prezidentimizning saylovoldi uchrashuvidagi ma’ruzasi, unda viloyatga yo‘naltirilayotgan mablag‘lar, dasturiy maqsadlar, suv ta’minoti, yo‘l qurilishi, tadbirkorlik, ayniqsa, sanoat va servis sohasi rivojiga qaratilayotgan e’tibor, zamonaviy, arzon uy-joylar barpo etish, ko‘mir va suyultirilgan gaz ta’minotini yaxshilash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar haqida axborot berdi.
To‘rtta umumta’lim maktabi, madaniyat va tibbiy xizmat muassasalari, 35 savdo, maishiy xizmat shoxobchasi faoliyat yuritayotgan qishloqda 2016-yilda aholi turmush farovonligini yuksaltirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirildi. Madaniyat va aholi dam olish markazi kapital ta’mirdan chiqarilib, zamonaviy jihozlandi. Zangiobod mahallasida zamonaviy mini futbol stadioni qurilib, foydalanishga topshirildi.
Muloqotda qishloqdan tuman markazigacha avtobus qatnovini yo‘lga qo‘yish, foydalanilmay qolgan tik quduqlarni qayta tiklash, 25-30 kilometr masofadan keladigan suv yo‘llari, ya’ni ariqlarni zamonaviy irrigatsiya texnologiyalari asosida ta’mirlash, qishloq yoshlari uchun kasb-hunar bo‘yicha qo‘shimcha o‘quv markazi ochish, qishloqda mevani qayta ishlash sexi yoki minizavod qurish, 20-umumta’lim maktabini sel xavfidan bexatar joyga ko‘chirish kabi qator masalalar xususida fikrlar tinglandi va muhokama etildi, tegishli choralar ko‘rish vazifalari belgilab olindi.
– Viloyat rahbarining qishlog‘imizga kelib biz bilan yuzma-yuz muloqotda bo‘lgani qishloq ahlining ruhini ko‘tarib yubordi, – deydi "Hazratishoh" mahalla fuqarolar yig‘ini maslahatchisi Muqaddam Oppoqboyeva. – Bunday uchrashuvlarda hududni yanada obodonlashtirish, odamlar turmush sharoitini yaxshilash bo‘yicha aniq yechimlar topilishi mumkin.

Хоким области общается с жителями отдаленных сел
Хоким Наманганской области Хайрулло Бозоров проводит беседы с жителями сел, удаленных от административных центров районов области.
В нашей стране человек и его интересы являются высшей ценностью. В основе осуществляемых в годы независимости широкомасштабных реформ во всех сферах также лежит благородная цель заботы о человеке и защите его интересов, повышении благополучия населения.
Объявление 2017 года в нашей стране по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Годом диалога с народом и интересов человека подняло проводимую в этом направлении работу на новый уровень.
“Все мы, конечно, хорошо понимаем, что диалог с народом, общение с людьми, решение их проблем, обеспечение интересов человека – это работа не на один год. Данный вопрос останется приоритетным и в следующие пять лет. Все мы должны это глубоко понять и всесторонне осознать. Какие бы действия мы ни предпринимали на пути построения нового государства и общества, мы во всем советуемся с нашим народом”, - отметил Шавкат Мирзиёев на торжественной церемонии вступления в должность Президента Республики Узбекистан на совместном заседании палат Олий Мажлиса.
В ходе встреч, проводимых в селах, хоким области, в соответствии с этим призывом Президента нашей страны, лично беседует с населением, выслушивает их проблемы и заботы, мнения и предложения, советуется с жителями по решению имеющихся недостатков и проблем. Особое внимание в ходе бесед уделяется работе местных властей с обращениями людей, дальнейшему повышению эффективности этой работы и активности граждан.
Беседа, прошедшая в селе Хазратишох Чартакского района, началась в общеобразовательной школе №37 на территории махалли "Зангиобод". Ее жители в основном занимаются сельским хозяйством, в том числе садоводством. Сельчане обеспокоены нехваткой воды. Подробно остановившись на этой теме, руководитель области рассказал о выступлении Президента нашей страны на предвыборной встрече, выделяемых области средствах, уделяемом внимании водоснабжению, строительству дорог, развитию предпринимательства, промышленности и сервиса, принимаемых мерах по строительству современного и доступного жилья, улучшению обеспечения углем и сжиженным газом.
В селе, где действуют четыре общеобразовательные школы, учреждения культуры и здравоохранения, 35 пунктов торговли и бытового обслуживания, в 2016 году проведена весомая работа по повышению благополучия населения. Капитально отремонтирован и по-современному оснащен центр культуры и досуга населения. В махалле "Зангиобод" построен и сдан в эксплуатацию мини-футбольный стадион.
В ходе беседы были выслушаны и обсуждены такие вопросы, как организация автобусного сообщения между селом и районным центром, восстановление неиспользуемого вертикального колодца, ремонт каналов протяженностью 25-30 километров на основе современных ирригационных технологий, открытие дополнительного профессионального учебного центра для молодежи села, строительство цеха или мини-завода по переработке фруктов, перенос общеобразовательной школы №20 в безопасное от селей место. Определены соответствующие задачи.
- Приезд руководителя области в наше село и состоявшийся диалог повысили настроение и дух сельчан, - говорит консультант схода граждан махалли “Хазратишох” Мукаддам Оппокбоева. - Такие встречи помогут выработать конкретные решения по дальнейшему благоустройству территории, улучшению условий жизни людей.