Murojaatlar chuqur tahlil qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Chimboy tumanida amalga oshirilayotgan islohotlar, aholi yashash sharoitlari bilan tanishdi.
Parlament a’zolari va mahalliy Kengashlar deputatlaridan iborat guruh hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, qabul qilinayotgan qonun va boshqa huquqiy-me’yoriy hujjatlar ijrosini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlar, davlat va jamoat tashkilotlari, mahallalar, ta’lim va tibbiyot muassasalari faoliyatini o‘rgandi.
120 mingga yaqin aholi istiqomat qilayotgan Chimboy tumanida hududni kompleks rivojlantirish dasturiga muvofiq sanoat, qurilish, qishloq xo‘jaligi, ijtimoiy sohalarda salmoqli natijalarga erishilmoqda. Jumladan, o‘tgan yili tumanda 103,2 milliard so‘mlik sanoat mahsulotlari, 63,8 milliard so‘mlik xalq iste’moli mollari ishlab chiqarildi, 11 million 248 ming dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Tumanda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida 2016-yilda tijorat banklari tomonidan 32 milliard 682 million so‘m miqdorida kredit mablag‘i ajratildi. Aholi bandligini ta’minlash dasturi asosida 3 ming 337 yangi ish o‘rni yaratildi. Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturiga muvofiq amalga oshirilgan 6 milliard 540 million so‘mlik 115 loyiha asosida 755 yangi ish o‘rni tashkil etildi.
Aholining mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarga munosabatini o‘rganish va ularni o‘ylantirayotgan muammolarni hal etishga ko‘maklashish maqsadida tumandagi “Ko‘k suv”, “Toza jo‘l”, “Taq jap”, “Pashen tov”, “Baxtli”, “Qo‘sh terak”, “Kenges”, “Qizil o‘zak”, “Qamis-ariq”, “Tazg‘ara” ovul fuqarolar yig‘inlari hududida yashovchi 251 oilada bo‘lgan deputatlar ularning yashash sharoitlari bilan tanishib, murojaatlarini tingladi. Murojaatlar asosan elektr energiyasi, tabiiy gaz, ichimlik suvi ta’minotidagi uzilishlar, tibbiy xizmat, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash, bank-kredit, pensiya, ish haqi va ijtimoiy nafaqalarni o‘z vaqtida olish, qurilish, transport, tadbirkorlik faoliyatiga to‘siq bo‘layotgan muammolardan iborat. Aholi tomonidan ko‘tarilgan muammolarning ayrimlari shu yerning o‘zida yechimini topdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi hamda mahalliy Kengashlar deputatlari tomonidan o‘rganilgan masalalar xalq deputatlari Chimboy tumani Kengashining o‘n to‘qqizinchi sessiyasida muhokama etildi.
Sessiyada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati J.Abdujamilov, tuman hokimi O‘.Qozoqboyev, O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonasi – “Lanekstrakt” mas’uliyati cheklangan jamiyati ijrochi direktori M.G‘oipov va boshqalar Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilining mohiyati haqida so‘zlab, ayni paytda mamlakatimizning barcha hududlarida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari rahbarlarining aholi bilan muloqotlari muammolarga joyida yechim topish va hududlarni har tomonlama rivojlantirish, xalqimiz farovonligini yanada yuksaltirishga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hamda aholi turmush darajasini oshirishga to‘siq bo‘layotgan kamchilik va nuqsonlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari, fermerlarning o‘z faoliyatini kengaytirish, yer ajratish, kredit olish va boshqa masalalar yuzasidan qilgan murojaatlari atroflicha tahlil qilindi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri N.Ismoilov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi M.Erniyazov so‘zga chiqdi.

Внимание - обращениям граждан
Члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан ознакомились с проводимыми реформами и условиями жизни населения Чимбайского района Республики Каракалпакстан.
Группа в составе членов парламента и депутатов местных Кенгашей ознакомилась с работой по социально-экономическому развитию территории, обеспечению исполнения принимаемых законов и других нормативно-правовых актов, деятельностью государственных и общественных организаций, учреждений образования и здравоохранения.
В Чимбайском районе, где проживает почти 120 тысяч человек, на основе программы комплексного развития территории достигаются весомые результаты в промышленности, строительстве, сельском хозяйстве, социальной сфере. В прошлом году в районе было произведено промышленной продукции в объеме 103,2 миллиарда сумов, товаров народного потребления - 63,8 миллиарда сумов, экспортировано продукции на 11 миллионов 248 тысяч долларов.
На развитие малого бизнеса и частного предпринимательства в районе в 2016 году коммерческими банками было выделено 32 миллиарда 682 миллиона сумов кредитов. На основе программы по обеспечению занятости населения создано 3337 новых рабочих мест. В результате реализации 115 проектов общей стоимостью 6 миллиардов 540 миллионов сумов было создано 755 новых рабочих мест.
В целях изучения отношения населения к проводимым в стране реформам и решения проблем жителей депутаты посетили более 250 домов жителей сходов граждан аулов “Кук сув”, “Тоза жул”, “Так жап”, “Пашен тов”, “Бахтли”, “Куш терак”, “Кенгес”, “Кизил узак”, “Камис-арик”, “Тазгара”, ознакомились с условиями жизни семей и выслушали граждан. В основном их проблемы связаны с подачей электроэнергии, природного газа, воды. Также были высказаны предложения по повышению качества медицинских, торговых и бытовых услуг, своевременной выплате банковских кредитов, пенсий, пособий, заработной платы, устранению препятствий в транспортной сфере и предпринимательской деятельности. На месте решены проблемы отдельных граждан.
Вопросы, изученные членами Сената Олий Мажлиса, депутатами Законодательной палаты и местных Кенгашей, обсуждались на девятнадцатой сессии Чимбайского районного Кенгаша народных депутатов.
На сессии депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Ж.Абдужамилов, хоким района У.Козокбоев, исполнительный директор узбекско-китайского совместного предприятия “Ланэкстракт” М.Гоипов и другие говорили о значении Года диалога с народом и интересов человека и отметили, что проводимый в настоящее время на всех территориях страны диалог руководителей органов государственной власти и управления с народом служит решению проблем на местах, всестороннему развитию территорий, повышению благосостояния народа. Подробно обсуждались недостатки, препятствующие социально-экономическому развитию территорий и повышению уровня жизни населения, анализировались обращения представителей субъектов малого бизнеса, частного предпринимательства, фермеров по вопросам расширения деятельности, выделения земель, получения кредита и другим.
На сессии выступили Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмоилов, председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов.