Ochiq muloqot amaliy natija bermoqda
Farg‘ona viloyatining tuman va shaharlarida oilalardagi ijtimoiy-iqtisodiy va ma’naviy muhitni o‘rganish bo‘yicha respublika ishchi guruhi tomonidan amaliy muloqotlar o‘tkazilmoqda. Har bir xonadonning yashash sharoiti bilan yaqindan tanishib chiqilmoqda.
Oila – jamiyat butunligi va ahilligini kafolatlovchi qo‘rg‘on, inson hayotiga to‘kislik bag‘ishlovchi maskan, avlodlar davomiyligini ta’minlovchi muqaddas dargoh. Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida oila mustahkamligiga, ehtiyojmand oilalar muammolarini hal etishga, ularning turmush farovonligini yanada yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash bo‘yicha oilalardagi ijtimoiy-iqtisodiy va ma’naviy muhitni o‘rganish maqsadida qator tashkilotlar vakillaridan iborat ishchi guruh tashkil etilib, bugungi kunda viloyatlarda faoliyat olib bormoqda.
– Aholi bilan muloqot qilish, ularni qiynayotgan muammolar yechimini topish asosiy vazifalarimizdan biridir, – deydi Farg‘ona viloyati hokimi o‘rinbosari, viloyat xotin-qizlar qo‘mitasi raisi T.Tojiyeva. – Shu kunlarda ishchi guruhi a’zolari oilalarga kirib, ularning ijtimoiy-maishiy sharoitlari bilan tanishmoqda, bir qator muammolar joyida hal etilayotir. Hozirga qadar 814 mahalladagi qariyb 76 ming 400 xonadonda suhbat o‘tkazilib, 4 mingdan ziyod muammo aniqlandi.
E’tiborli jihati shundaki, viloyatda tomorqachilik, milliy hunarmandlik, oilaviy biznesni yo‘lga qo‘yib, daromad ko‘rayotgan oilalar soni ko‘payib bormoqda. Bu oila mustahkamligi hamda farovonligiga xizmat qilmoqda.
Oilalar mustahkamligini ta’minlash, mustaqil fikrlaydigan, zamon talabiga javob beradigan avlodni tarbiyalashdek muhim vazifalarni hayotga tatbiq etish fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining samarali faoliyatiga ko‘p jihatdan bog‘liq.
Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida jamiyat poydevori, xalq demokratiyasining o‘ziga xos shakli sifatida mahallalar faoliyatini har tomonlama takomillashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Buning samarasida mahalla tom ma’noda jamiyatda demokratik islohotlarni rivojlantirish, inson manfaatlarini ta’minlash, yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida, jismonan va ma’nan barkamol etib tarbiyalash maskaniga aylandi. Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 3 fevraldagi "Mahalla institutini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi. Ayni kunlarda viloyatdagi mingdan ziyod mahallada muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Furqat tumani “Ardaxshon” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi Ahror Qobilov chorvachilik bilan shug‘ullanish niyati borligini aytganida, unga “Agrobank” tuman filiali tomonidan shu maqsadda kredit olish tartibi bo‘yicha maslahat berildi. Quva tumanidagi “Guliston” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi X.Naziraliyev va O.Mirzayevaning aholiga suyultirilgan gaz balonlarini o‘z vaqtida yetkazib berish masalasi yuzasidan murojaati ijobiy hal qilindi.
Ishchi guruh faoliyati doirasida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash, bandlik, ichki yo‘llarni tartibga keltirish masalalari o‘rganilayotgani, tibbiyot sohasini takomillashtirish yuzasidan tadbirlar belgilangani odamlarning dunyoqarashini, hayotga munosabatini o‘zgartirmoqda. Aholi bunday muloqotlardan minnatdor bo‘lmoqda.
Bularning barchasi Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida aholi turmush farovonligini yuksaltirish, oilalar mustahkamligi va jamiyatimiz barqarorligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar samarasidir.

Открытый диалог приносит практический результат
В городах и районах Ферганской области республиканской рабочей группой по изучению социально-экономической и духовной среды в семьях проводятся открытые диалоги, изучение условий проживания семей.
Семья - крепость, обеспечивающая единство и согласие в обществе, священная обитель, дарующая счастье и уют, сохраняющая преемственность поколений. В Год диалога с народом и интересов человека уделяется особое внимание укреплению семей, решению проблем нуждающихся в помощи, повышению благосостояния населения.
В соответствии с задачами, намеченными в докладе Президента Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном основным итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, в целях изучения социально-экономической и духовной среды в семьях была создана группа, состоящая из представителей ряда министерств. Члены группы в настоящее время проводят работу в областях.
– Наша основная задача - диалог с населением, поиск решений беспокоящих людей проблем, - говорит заместитель хокима Ферганской области, председатель областного комитета женщин Т.Тожиева. – В эти дни члены рабочей группы посещают дома, знакомятся с социально-бытовыми условиями семей, ряд проблем решается на месте. К настоящему времени проведены беседы почти в 76 тысяч 400 домах 814 махаллей, выявлено более 4 тысяч проблем.
Примечательно, что в области возрастает количество семей, наладивших бизнес в сфере плодоовощеводства, национального ремесленничества, развивающих семейный бизнес. Это способствует приумножению достатка, сохранению и благополучию семей.
Обеспечение надежности семей, воспитание современно мыслящего, отвечающего требованиям времени поколения во многом зависит и от плодотворной работы органов самоуправления граждан.
Под руководством Первого Президента нашей страны особое внимание уделяется всестороннему совершенствованию деятельности махаллей как основы общества, своеобразной формы народной демократии. В результате махалла в полном смысле слова превратилась в очаг развития демократических реформ в обществе, обеспечения интересов человека, воспитания молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, физически и духовно развитыми личностями. Указ главы нашего государства Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли" от 3 февраля 2017 года вывел проводимую в данном направлении работу на новый уровень.
Когда житель махаллинского схода граждан “Ардахшон” Фуркатского района Ахрор Кобилов выразил намерение заняться животноводством, ему дали консультацию о порядке получения кредита на эти цели в районном филиале "Агробанка". Положительно решены обращения жителей махаллинского схода граждан "Гулистон" Кувинского района Х.Назиралиева и О.Мирзаевой о своевременной поставке баллонов с сжиженным газом.
Рабочей группой также изучаются вопросы улучшения водоснабжения, занятости, упорядочения внутренних дорог, намечаются меры по совершенствованию медицинской сферы. Население благодарно за такие встречи.